Fizyoloji Anabilim Dalı
Fizyoloji Anabilim Dalı

Fizyoloji Anabilim Dalı, Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında ders verme etkinliğine başlamış olup başlangıçta Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından, 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında ise  Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından destek almıştır.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından emekli olan Prof. Dr. Vedat SAĞMANLIGİL, 22.09.2014 tarihinde tam zamanlı olarak göreve başlamış olup halen öğretim üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Yaşam bilimi olarak da adlandırılan Fizyoloji, organizmadaki canlılık olaylarını, canlıların mekanik, fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonları ile sistemlerin işlevlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Fizyoloji Anabilim Dalında; Fizyoloji I ve  Fizyoloji II  (teorik ve uygulamalı, zorunlu), Hayvan Davranışları  (teorik, zorunlu) ve Egzersiz Fizyolojisi (teorik, seçmeli) lisans dersleri olarak verilmektedir.