Parazitoloji Anabilim Dalı
Parazitoloji Anabilim Dalı

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında ders verme etkinliğine başlayan Parazitoloji Anabilim Dalı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalından Fakültemizde görevlendirilen Prof. Dr. Zafer KARAER (Anabilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Ahmet DOĞANAY, Prof. Dr. Ayşe ÇAKMAK, Prof. Dr. Hatice ÖGE, Prof. Dr. Semih ÖGE, Prof. Dr. Oğuz SARIMEHMETOĞLU, Prof. Dr. Bahadır GÖNENÇ, Prof. Dr. Serpil NALBANTOĞLU ve Araştırma Görevlisi kadrosunun katkıları ile kurulmuştur. Anabilim Dalındaki dersler halen Prof.Dr. S. Zerrin Erdoğmuş tarafından yürütülmektedir.

Parazitoloji Anabilim Dalında lisans düzeyde iç ve dış parazitlerin taksonomisi, biyolojisi, epidemiyolojisi, oluşturdukları hastalıkların teşhisi, tedavisi, koruma ve kontrol yöntemleri öğretilmektedir.

Parazitoloji Anabilim Dalında, Parazitoloji, Helmintoloji, Su Ürünleri ve Hastalıkları, Protozooloji, Entomoloji ile Arı ve Hastalıkları, Akvaryum Balıkları Hastalıkları ve Paraziter Zoonozlar başlıklı lisans dersleri teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.