Uluslarararası İlişkiler

IVSA NEDİR?

Uluslararası Veteriner Öğrenciler Birliği (IVSA), fikir, bilgi ve kültür alışverişi yoluyla uluslararası veterinerlik eğitim standardını geliştirmeyi amaçlamaktadır. IVSA'nın misyonu “veteriner hekim öğrencilerinin uluslararası veterinerlik becerileri, eğitimi ve bilgisinin uygulanmasını teşvik etme potansiyelini ve özverisini kullanarak dünyadaki hayvanlara ve insanlara fayda sağlamaktır”. IVSA, otuz binden fazla öğrencinin dünya çapındaki işbirliğini genişletmeye, öğrenci deneyimlerini zenginleştirmeye ve gelecekteki veteriner hekimler olarak yeteneklerini geliştirmeye yardımcı oluyor. 1951 yılında kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur ve aynı zamanda dünyanın en büyük veterinerlik öğrenci derneğidir.

IVSA'ya üye olmamın faydaları nelerdir?
Yıllık uluslararası etkinliklere (kongrelere ve sempozyumlara) katılarak, üyelerimiz arasındaki iletişim ve bilgi alışverişi kolaylaştırarak, ulusal ve yerel düzeydeki etkinlik ve projeleri ve hayvan refahı,tek tıp tek sağlık, eğitim, beceriler ve sağlıklı yaşam üzerine odaklanan birçok proje ve eğitim fırsatlarından yararlanmak. Ayrıca IVSA üyelerine birçok fırsat (burs vb.) sunulmaktadır.

IVSA Cyprus

IVSA Cyprus, Kıbrıs'ın IVSA kuruluşudur. Kıbrıs, Ocak 2020'de Fas'taki 68. Sempozyumuna üye olmak için başvurdu ve aynı dönem topluluğa katılmaya hak kazandı.

IVSA Cyprus'a nasıl üye olabilirim?

Tarafımızdan temin edeceğiniz üyelik formuna adınızı, soyadınızı, sınıfınızı, öğrenci numaranızı ve telefon numaranızı yazmanız yeterlidir. Daha fazla bilgi ve güncel haberler için Facebook grubumuzu ve instagram hesabımızı (@ivsacyprus) takip edebilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresinden e-posta ile bize ulaşabilirsiniz.

Fas’ın başkenti Rabat’ ta neler yapıldı?

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs’ı IVSA üyesi yapmak amacı ile Fas’ta 68. IVSA Sempozyumu’nda Kıbrıs ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında sunum yapılıp, oylamadan geçilip IVSA Cyprus kurulmuştur. Bu başarı ülkemiz ve okulumuz için büyük bir gurur olmuştur.

Bunun haricinde kültür gecesi yapılıp, çeşitli ülkelerden oluşan yemek stantlarında Kıbrıs’ın da dahil olduğu çeşitli kültürel yiyeceklerin tadına bakılmıştır. Diğer yapılan bir etkinlik ise uluslararası stantlardır. Bu etkinlikte her ülke kendini ve okullarını tanıtmıştır. Kıbrıs ve Yakın Doğu Üniversitesi büyük ilgi çekip, bir sürü hayranlar edinmiştir. Okulumuz ve Kıbrıs büyük bir başarı ile temsil edilmiştir. Bunların haricinde Kıbrıs temsilcilerimiz IVSA Genel Kurul toplantılarına, çeşitli ders ve sunumlara (arıcılık, balıkçılık, tek tıp tek sağlık, hayvan refahı vs.), Fas hayvan hastanesi ziyaretine, Rabat şehir turlarına katılıp Kıbrıs’ı temsil edip, diğer ülkelerden gelen yüzlerce diğer öğrencilerle iletişime geçip bilgi alışverişlerinde bulunup kendilerini, ülkemizi ve ülkemizi diğer veteriner öğrencilerine sevdirtmiştir.

Bir diğer önemli bir gelişme ise, Kaan Kaşıkçı ve Melissa Aksaç Fas’ta yapılan sempozyumdaki tüm genel kurul toplantılarına katılım gösterdiğinden, bir sonraki kongre ve sempozyumlarda Kıbrıs adına oy kullanma hakkı kazanmıştır.

Dünyada Biz & Bugüne Kadar Gerçekleştirdiğimiz Etkinlikler

IVSA KIBRIS takım arkadaşımız; EO (Exchange officer) görevini üstlenen E. Kaan Kaşıkçı, IVSA Avrupa temsilcilik takım üyesi ve IVSA Avrupa takımının sosyal medya hesaplarından ve Avrupa üye iletişimi sorumlusu olarak görev almakta.

IVSA Gaming

Geçtiğimiz yıl, karantina üyelerimizle birlikte karantina günlerimizi daha eğlenceli geçirebilmek adına, IVSA oluşumu içerisinde bir ilk olarak, Ivsa Cyprus öncülüğünde, şu an kırk bir oyuncusu olan bir discord serverı kurduk. Burada hep birlikte oyunlar oynadık.

Red My Lips

Sosyal farkındalık için oluşturulmuş Red My Lips akımına dahil oldu.

Psikolojik Sağlamlık ve İlkyardım Semineri

Veteriner hekimlerin gerek öğrencilik yıllarında gerekse klinik hayatlarında karşılaştıkları psikolojik temel sorunlar, baskı altında karar verebilmek ve ölüm, ötenazi gibi durumlarda hasta sahiplerine nasıl yaklaşmamız gerektiğiyle ilgili bir seminer düzenledik.

DOGMENTAL X IVSA CYPRUS

IVSA üyelerine yönelik Dogmental ile birlikte online bir seminer gerçekleştirdik.

Dogmental; Amerika'dan eğitim almış olan Köpek Davranışı ve Rehabilitisayonu Uzmanı olan Aysun Kahraman ve Merter Öktem’in kurmuş olduğu, kıbrıstaki köpek dostlarımızın gerek rehabilite edilmesi, gerekse ailenin köpeklerine karşı yaklaşımlarının değerlendirilmesi yönünde çalışan bir kuruluştur. Çalıştığı alanlar ise korku, agresyon (insan veya hayvana karşı) , hiperaktivite, anksiyete, beslenme bozuklukları, tuvalet alışkanlığında sıkıntılar, yavru yetiştirme, yürüyüş, sosyalleşmedir.

Girne Hayvan Kurtarma
2021’e girdiğimiz, yeni yılda Girne Hayvan Kurtarma’nın barınak bölümünü ziyaret ettik. Mama bağışlarında bulunduk, barınaktaki köpek dostlarımızı gezdirdik, oyunlar oynadık.

Yakın Doğu Üniversitesi sponsorluğunda ürettiğimiz ürünler