Fakültemiz Bünyesinde Yenilikçi Gıdalar Üretim Merkezi Açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü öğretim elemanlarının kurulumunda emek verdiği, Üniversitemiz rektörlüğü tarafından da tam destek verilen Yenilikçi Gıdalar Üretim Merkezi’nin açılışı 4 Kasım 2022 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleşti. Merkezin ürün portfoyünde bulunan ürünlerin de ikram edildiği açılışta Yakın Doğu Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve Veteriner Hekimliği Veteriner Fakültesi dekan yardımcısı Doç. Dr. Beyza Ulusoy açılış konuşmalarını yaptılar.

Tören sırasında ikramı yapılan ürünler büyük beğeni toplarken ürünler hakkında bilgilendirmeler de yapıldı. Başlangıç ürün portföyü içerisinde yer alan otlu kefir, probiyotik dondurma, probiyotik yoğurt ve su kefirinin ortak özelliklerinin içeriğindeki probiyotik organizmalar dolayısıyla sağlığımıza katkı sağlayan, “yaşayan gıdalar” olduğu belirtildi. Doğal içeriğinde probiyotik ihtiva eden kefirin dışında üretilen dondurma ve yoğurtların da probiyotik kültürlerle zenginleştirildiği vurgulandı.

Devlet tarafından üretim izni de alan Merkez’in ürünleri kampüs içinde farklı noktalarda satışa çıkacaktır. Fonksiyonel gıda üretim misyonu yüklenen bu Merkez aynı zamanda bilimsel gıda araştırmalarına, AR-GE ve doktora tez çalışmalarına aynı zamanda öğrencilerin pratiğe yönelik derslerine uygulama alanı olacaktır.