Prof. Dr. Vedat SAĞMANLIGİL
Temel Bilimler Bölüm Başkanı
Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı
İlgili Haberler

1963 yılında Elazığ’da doğdum. İlk (Dumlupınar İlkokulu, 1969-1974), orta (Mezre Ortaokulu, 1974-1977) ve lise öğrenimimi (Elazığ Lisesi, 1977-1980) Elazığ’da yaptım. Yükseköğrenim için 1980 yılında yine aynı şehirde bulunan Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve 1985 yılında bitirdim. Şubat 1986’da, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Bilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandım.

1988 yılında yurt dışında doktora yapmak üzere YÖK tarafından İngiltere’ye gönderildim. Sheffield Üniversitesi “Biomedical Science” bölümünde, Fizyoloji dalında “Effects of dietary deprivation on small and large intestinal transport in the mouse” (Farelerde açlığın ince ve kalın bağırsaklardaki iyon transferi üzerine etkileri) konulu doktora çalışmasını tamamlayarak 20 Şubat 1993 tarihinde “Doctor of Philosophy” ünvanını aldım.

Askerliğini kısa dönem olarak 15 Ocak – 15 Mart 1994 tarihleri arasında Burdur’da yaptım. Ankara Üniversitesi veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda 21 Ocak 1997 tarihinde Doçent kadrosuna, 15 Nisan 2003 tarihinde ise Profesör kadrosuna atandım. Değişik komisyonlarda aldığım görevler yanında 2010 yılında 3 ay sürdürdüğüm Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı bulunmaktadır.

Türk Fizyoloji Bilim Derneği üyesiyim ve hayvan davranışları, bağırsakta iyon geçişleri ve motilite çalışmaları yanında EKG ve Doppler konusunda çalışmalarım ve yaptırdığım Yüksek Lisans ve Doktora tezleri bulunmaktadır. Bunların yanında araştırmacı, ERASMUS programı çerçevesinde ders vermek üzere, Almanya’nın Hannover Veteriner Fakültesinde ve Slovakya’nın Kosice Veteriner Fakültesinde bulundum. İyi düzeyde İngilizce biliyorum.

22 Eylül 2014 tarihinden beri Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Profesör kadrosunda görev yapmaktayım. Evliyim ve biri erkek diğeri kız iki çocuk babasıyım. Hobilerim arasında kitap okumak, film seyretmek, ud çalmak ve doğa yürüyüşü yapmak bulunmaktadır.