Prof. Dr. Hasan Melih YAVUZ
Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

Kütahya Tavşanlı’da 18. Nisan 1961 yılında doğan Prof. Dr. H.Melih Yavuz, ilk ve orta öğrenimini Balıkesir’de tamamladı. 1979 yılında girdiği Uludağ üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olan Yavuz, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık bilimleri Enstitüsü Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladığı doktora eğitimini 1989 yılında tamamladı.

Akademik kariyerine U.Ü.Veteriner Fakültesinde aynı anabilimdalında devam eden Prof. Dr. Melih Yavuz, 1992 yılında Doçent ve 1997 yılında Profesör unvanını aldı. Akademik yaşamı boyunca daha süt sığırcılığı olmak üzere, ruminant besleme ve beslenme hastalıkları konusunda çalışmalar yürüttü. Konusu ile ilgili alanlarda TUBİTAK, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Üniversite Araştırma Fonu tarafından desteklenen çalışmalarda yönetici ve araştırmacı olarak görev aldı. Üniversite yaşamında öğretim üyeliği yanı sıra meslek yüksek okulu müdürlüğü, dekan yardımcılığı, bölüm ve anabilim dalı başkanlıkları ile çeşitli fakülte kurullarında görev yapan Yavuz, 2010 yılında görevinden emekli olarak ayrıldı.

Uzun yıllar üniversite ve özel sektör işbirliği çerçevesinde özel sektöre de hizmet veren Prof. Dr. H. Melih YAVUZ, halen bu danışmanlık hizmetlerini sürdürmekte ve 2015- 2016 Eğitim Öğretim Yılı ikinci döneminde itibaren de Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdı