Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL

Ana Sayfa \ Kişiler \ Akademik Personel \ Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL

1964 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl içinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında Doktora yapmaya ve Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 7 Ocak – 8 Şubat 1990 tarihleri arasında 1 ay süre ile University of Edinburgh, Royal (Dick) School of Veterinary Studies’de Veteriner Epidemiyoloji konusunda çalışmalarda bulunmak üzere British Council aracılığı ile İskoçya’da görevlendirildi. Şubat ayı sonuna kadar da Ministry of Agriculture, Fisheries and Food (MAFF), Central Veterinary Laboratory, Weybridge’de (İngiltere) kanatlı Mycoplasma’larının laboratuar tanısı üzerinde çalışmalarda bulundu.

1991 yılında “Tavuklarda Mycoplasma gallisepticum’a karşı oluşan antikorların çeşitli serolojik yöntemlerle (lam aglutinasyon, hemaglutinasyon-inhibisyon, agar-jel presipitasyon, ELISA) saptanması ve sonuçlarının karşılaştırılması” konulu Doktora tezimi tamamlayarak Veteriner Hekimliği Doktoru unvan ve yetkisi aldı. 1995 yılında Doçent oldu ve 2001 yılında da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna yükseltilerek atandı.

2002-2005 yılları arasında TÜBİTAK’ta, Veteriner ve Hayvancılık Araştırma Grubu (VHAG) Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı. 2002-2010 yılları arasında TÜBİTAK tarafından yayımlanmakta olan Turkish Journal of Veterinary and Animal Sciences dergisinde (Turk. J. Vet. Anim. Sci.) Editör olarak görev yaptı.

2004 yılında Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği’nin (European Association of Establishments for Veterinary Education – EAEVE) Eksperler Grubu’na seçildim ve İtalya Bologna Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin Akreditasyon Sürecindeki Denetleme Heyetinde 28 Şubat – 5 Mart 2005 tarihleri arasında EAEVE Temel Bilimler Eksperi olarak görev aldı. Socrates-Erasmus Öğretim Üyesi Hareketliliği Programı çerçevesinde 2006 ve 2008 yıllarında Bologna Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenci dersleri vermek üzere Misafir Öğretim Üyesi olarak görevlendirildi. Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne Kurucu Dekan olarak görevlendirildi ve 1 Ekim 2009 tarihi itibariyle bu görevine başladı.

Halen Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi görev yapmaktadır. İleri düzeyde İngilizce ve başlangıç düzeyinde de İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.